Vína řady
I Classici


 

V této řadě jsou vína, která podle našeho názoru nejlépe reprezentují naši oblast. Zejména Morellino di Scansano v několika podobách, ale také Bianco di Pitigliano a Capoccia, červená vína z odrůd Cilliegiolo a Alicante.

V této řadě jsou vína, která podle našeho názoru nejlépe reprezentují naši oblast. Zejména Morellino di Scansano v několika podobách, ale také Bianco di Pitigliano a Capoccia, červená vína z odrůd Cilliegiolo a Alicante.


Capoccia
Ciliegiolo Maremma Toscana DOC


odrůda Ciliegiolo 85 %, Alicante 15 %

teplota 16 °C


Ovocná a velmi příjemná odrůda, je ideální pro každodenní stolování. Capoccia Maremma Toscana DOC má sytě rubínovou barvu, příjemně nasládlou chuť. Je charakterní, svěží, s ovocnou vůní s švestkami, borůvkami a ostružinami na pozadí kořenitých tónů. Šťavnatá a středně strukturovaná, je suchá, hladká, dobře vyvážená s jemnou svěží notou a ne úplně výraznými taniny. Finální chuť je dobré délky a vynikající čistoty a charakteru. Párování: perfektní s předkrmy na bázi salámů, dále pak k červeným masům.235


Roggiano
Morellino di Scansano DOCG


odrůda Sangiovese 95 %, Alicante 5 %

teplota 16–18 °C


Morellino di Scansano DOCG Roggiano je naše nejtypičtější interpretace Morellino di Scansano a Sangiovese v Maremmě. Má bohatou plnou rubínovou barvu oživenou fialovými odlesky. Vyznačuje se příjemností, šířkou a hloubkou, s ovocnými, květinovými a kořenitými tóny, které krásně zvýrazňují vyzrálost hroznů. Prostě potěšení z ochutnání. Poté vám neunikne nic, co se týká vytrvalosti a rovnováhy: taniny jsou dobře přítomné, elegantní, jemné, vyvážené, spolu s čerstvostí dávají vínu vyváženost. Párování: Výjimečné na pikantních prvních chodech a druhých chodech červeného masa nebo zvěřiny, nebo třeba Pappardelle s ragú divočáka.265Roggiano Biologico
Morellino di Scansano DOCG


odrůda Sangiovese 95 %, Alicante 5 %

teplota 16–18 °C


Morellino di Scansano DOCG Roggiano Biologico je speciální výběr z našich vinic. Morellino di Scansano Roggiano má plnou rubínovou barvu bohatou a oživenou fialovými odlesky. Vyznačuje se příjemností, šířkou a hloubkou, s ovocnými, květinovými a kořenitými tóny, které jsou krásně plné. Potěšení z ochutnání. Poté vám neunikne nic, co se týká vytrvalosti a rovnováhy: taniny jsou dobře přítomné, ale elegantní, jemné, vyvážené, spolu s čerstvostí, dotvářejí pěkné kulaté víno. Párování: Vyjímečné na ochutnání při pikantních prvních chodech a druhých chodech červeného masa nebo zvěřiny, nebo třeba Pappardelle s ragú divočáka. Oceněno stříbrnou medailí v roce 2018 z Mezinárodní ceny ekologického vína.349
Roggiano Riserva
Morellino di Scansano


odrůda Sangiovese 95 %, Merlot 5 %

teplota 16–18 °C


Dvanáct měsíců zrání v barikovýchch sudech prvního užití, které dodají našemu Morellino di Scansano DOCG Riserva Roggiano jemnost a eleganci. Barva koncentrovaná, rubínově červená, vůně vykazuje elegantní, komplexní a rozmanitou paletu tmavého ovoce, květin, koření a podrostu. Na patře je chuť jemná a vyvážená. Svěží a pikantní, lehce vykazuje třísloviny a příjemnou jemnost. Dochuť vynikající, vytrvalá. Párování: s pečenými a dušenými masy, dalšími masovými pokrmy jakéhokoliv druhu a vyzrálými sýry.449


Rasenno
Bianco di Pitigliano Superiore DOC


odrůda Trebbiano 85 %, Chardonnay 15 %

teplota 10–12 °C


Se svou elegantní a květinovou vůní vykazuje Bianco di Pitigliano Superiore DOC Rasenno propracovanost a skvělou čistotu. Bianco di Pitigliano Doc Rasenno je slámově žluté barvy. Jemné a elegantní vůně, s výraznějšími ovocnými tóny, které jsou obohaceny o květinové a bergamotové nuance. Suché, lehce ovocné, v ústech se vyznačuje minerálním charakterem, který je posílen výraznou svěžestí, která dává chuti velkou radost. Dlouhé ovocné a minerální tóny. Párování: struktura, vytrvalost a vynikající vyváženost jsou vhodné pro různé kombinace, od rybích předkrmů, až po hlavní chody na bázi ryb nebo bílého masa.225


Založeno 1972

V krajině vína Morellino di Scansano

Vinařství Cantina Vignaioli del Morellino di Scansano bylo založeno ve Scansanu v provincii Grosseto v roce 1972 a dnes sdružuje 160 členů. Produkce tohoto vinařství je zaměřena na odrůdu Morellino di Scansano, nejtypičtější víno v toskánské přímořské podoblasti Maremma. Díky 600 hektarům vinic, které patří našim členům, můžeme nabídnout několik druhů zpracování Morellina, což je důkazem jeho všestrannosti.

Název Morellino di Scansano pochází z přezdívky dané místnímu klonu Sangiovese, který se vyznačuje svojí charakteristikou místního teroáru a má velmi malé bobule. DOC Morellino di Scansano se zrodilo v roce 1978 a naše vinařství bylo jeho propagátorem.

V roce 2007 získala značka Morellino di Scansano certifikát zaručeného a kontrolovaného původu - Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG).


O víně

Naše odrůdy

Sangiovese

Sangiovese je jedním z nejdůležitějších italských červených hroznů. Klon, který se obvykle vyskytuje v naší oblasti Maremmy, se nazývá Morellino. Sangiovese, jako odrůda, roste také v zahraničí, například v Kalifornii nebo Argentině. Jeho původ je velmi starodávný a pravděpodobně je již znali Etruskové.

Ciliegiolo

Jeho původ je nejistý. Podle některých pramenů bylo do Toskánska dopraveno ze Španělska poutníky vracejícími se ze Santiaga del Compostela. Novější studie uvádějí, že pochází z Itálie a mohlo by být otcem Sangiovese. Kdysi bylo velmi populární hrozny mísit se Sangiovese, ale v poslední době je čím dál častěji používané na bázi jednoodrůdového vína nebo jako hlavní složka směsi.

Vermentino

Dokonce i Vermentino je kořeny stále kontroverzní, možná pochází ze Španělska nebo z Francie. Jisté je, že se dostalo do Itálie před staletími a nyní je běžné v severní Sardinii, na pobřeží Ligurie a Toskánska, od Apenin po Maremmu. Díky blízkosti moře dává tato réva vínu krásné a pikantní tóny.

Alicante

Tato odrůda je původem z Francie, byla vytvořena Henri Bouschettem, který křížil Grenache s Petit Bouschet. Výsledkem je velmi bohatá réva, která může být použita samostatně nebo k obohacení směsi s jinou odrůdou. Obvykle se vyskytuje ve Francii a ve Španělsku. V oblasti Maremma se již dlouho používá v kupáži se Sangiovese. Samozřejmě také v Morellino di Scansano.


Kontakt

tel.: +420 605 382 289 | e-mail: info@vinofermata.cz

Vino Fermata
Vinohrady


Ondříčkova 4
Praha 3–Vinohrady

Otevírací doba:
PO–NE: 16:00–21:00

Vino Fermata
Kobylisy


Třeboradická 29
Praha 8–Kobylisy

Otevírací doba:
PO–PÁ: 16:00–20:00

Fakturační údaje: Vino Fermata s.r.o. | Veleňská 722/2, 182 00 Praha 8 - Kobylisy | IČO: 14376563